Tak nám ho už začali plniť...

Autor: Ladislav Piršel | 15.12.2011 o 16:08 | (upravené 16.12.2011 o 17:03) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  383x

... a čo, pani Müllerová? No predsa kódex, pán Švejk! A ktorý kódex, pani Müllerová. Ja poznám kódexy dva. Jeden kanonického práva a druhý etický kódex europoslancov. Ale, pán Švejk, predsa etický kódex lekárov! A, panenka skákavá, to ho budú plniť pivom, keď sami nevedia, čo je to etika?

Nie, pán Švejk, tým, že žiadajú vyhodiť ministra zdravotníctva! No mať takých lekárov, pani Müllerová, a byť ministrom zdravotníctva, tak sa asi vyhodím sám, aby som sa za nich nemusel hanbiť!

Štvrtočné titulky v správach o pokračovaní telenovely o našich lekároch, ktorá sa pomaly s rovnakou kvalitou, ako tie mexické, stáva príbehom zdanlivo bez konca, mi pripomenuli absurditu príbehov dobrého vojaka Švejka. Preto ten začiatok.

Mohol by to byť príbeh úsmevný, keby to nebolo tak vážne a keby tento druh myslenia neviedol ku kvalite lazaretov z tých švejkovských čias.

Súdruhovia z LOZ, vy ste skutočne tak zahľadení do svojej výnimočnosti, že za prvý bod plnenia etického kódexu chcete vyhlásiť nie opatrenia na odstránenie korupcie vo vlastných radoch, neúcty, necitlivosti k pacientom a zneužívania práce svojich najmladších kolegov, ale napínanie vašich hlavne ústnych svalov voči ministrovi, ktorý pomenoval to, čo ste urobili, pravým menom? A ktorý je vzhľadom na vládu bez dôvery, konajúcu len s poverením prezidenta do najbližších volieb, tak či tak politickou mŕtvolou? Vy, ktorí si uzurpujete právo povedať o komkoľvek čokoľvek, vrátane o ministrovi svojho zdravotníctva? Chcete si zvýšiť svoje sebavedomie jeho vyhodením za to, že len konštatoval, čo sa z jeho pohľadu stalo? Práve v tom rezorte, v ktorom je toho toľko zhnitého? Zachutilo vám ešte raz si kopnúť do mŕtvoly, aby ste si potvrdili svoju odvahu? Ste vždy na to pripravení? Testujete si priechodnosť svojich politických ambícií?

Súdruhovia z LOZ, dá sa potom od vás vôbec očakávať, že ste mysleli vážne prísľub urobenia poriadku vo vlastných radoch, ktorý ste potvrdili vašimi podpismi pod memorandom? Alebo je to prejav vašej rastúcej odvahy vydierať kohokoľvek a kedykoľvek a potvrdenie pokračovania morálky "blicujúcich" puberťákov, ktorí radšej idú na PN, keď majú nastúpiť do služby po vyhlásení núdzového stavu? Ktorí potvrdzujú svoje videnie lekárskej "etiky" a vernosti Hypokratovi tým, že nazývajú lekárov zo susedskej krajiny, ktorí prišli kvôli "blicujúcim" slovenským lekárom pomáhať našim slovenským pacientom, okupačnými vojskami? Ktorí sa vzájomne povzbudzujú k ďalším podobným "výdobytkom ducha" vrávoraním o porušení ústavy pozvaním zahraničných lekárov v čase skutočnej núdze, keď ste sami vyhlasovali do sveta ako kolabujú oddelenia v našich nemocniciach?

Páni lekári, ktorí ste si zvolili takýchto zástupcov, alebo ich mlčky necháte za vás hovoriť, vám sa tento vývoj skutočne páči? Nemáte pocit, že ste sa dostali do vleku iných cieľov, než je urobenie poriadku vo vašom rezorte?

Nedivte sa mi potom, že mám "Jiříkové" videnie a pocit, že som sa zobudil do Haškovho sveta. Zoberte, prosím, na vedomie, že som sa cítil byť vašim konaním pre pár týždňami ohrozený a ukrátený svojich ústavou zaručených práv. Sledoval som ho najprv s pochopením, ale na záver so zhnusením. Nie z ministra, ale z vás! A rád by som videl, aby príslušné na to určené orgány preverili, či boli spáchané trestné činy a kým a patrične to odmenili. Ak si trúfneme búrať nelegálne chatrče inak bezdomovcom, ak si trúfneme posielať do väzenia tých čo šoférujú pod vplyvom alkoholu, tak prečo by sme si nemali trúfnuť preskúmať, či vydieranie bolo vydieraním s cieľom vynútiť si majetkový prospech, či hrozby neboli vyhrážaním a proklamovaný protest nezákonným štrajkom? Len preto, že by sme sa mali báť, že nám to niekto ako pacientom spočíta?

Zoberte, prosím, na vedomie, že som bol rád, že sme sa v prípade onkologického ochorenia, ktorý bolo v našej rodine treba urgentne riešiť operáciou práve na prelome novembra a decembra, nemuseli spoliehať na pomoc ani jednej z fakultných nemocníc, ale riešili ho v privátnej klinike.

A preto sa mi, prosím, nedivte, že som po skúsenostiach uplynulých týždňov za čo najrýchlejšiu privatizáciu slovenského zdravotníctva. Že som za oddelenie bežnej zdravotnej starostlivosti od fakultných nemocníc a za ich redukciu na veľkosti, ktoré sú potrebné pre výchovu nových lekárov a pre skutočný medicínsky výskum. Že som za všetky opatrenia, ktoré zamedzia, že zdravotníctvo je finančne bezodným rezortom "milionárov času", kde všetko trvá dlho, prebieha zdanlivo nekoordinovane, kde čas pacienta stráca akúkoľvek hodnotu a kde je pacient šikanovaný (vedel by som to pomenovať aj správne, ale to by už bolo mimo etického kódexu blogera). Že som za to, aby tí, ktorí nie sú schopní fungovať hospodárne, skrachovali a aby rovnako skrachovali tí, ktorí nemajú dôveru pacientov.

Nechápte to ako vyhrážku voči komukoľvek, ale zoberte, prosím, na vedomie, že budem už čoskoro voliť tých, ktorí budú mať to, čo som uviedol vyššie, vo svojom programe. Pretože nechcem sa už nechať vydierať, nechcem počúvať vyhrážky, nechcem sa dať urážať, že moja práca je menej dôležitá a nechcem zažiť pocit bezmocnosti nemôcť pomôcť mojim chorým najbližším. Určite nebudem voliť tých, ktorí hlavné riešenie vidia len v tom, že zakážu zisk v zdravotníctve, aby odradili všetkých v ňom podnikať a zakonzervovali zatuchlinu starých čias. Zatuchlinu, ktorá slúži len na to, aby sa ďalej šafárilo, nikdy nič nevyriešilo a stratil sa tam akýkoľvek veľký objem finančných prostriedkov. Zostáva mi len dúfať, že takých ako ja, bude čo najviac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?