Akého chceš prezidenta, Slovensko?

Autor: Ladislav Piršel | 8.4.2013 o 16:40 | (upravené 8.4.2013 o 19:03) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  523x

Nie je to tak dávno, čo katolícka cirkev v konkláve volila pápeža. Vďaka podrobnému spravodajstvu som to prvýkrát vnímal pozornejšie. Jedna skutočnosť ma veľmi zaujala. Najprv na kongregácii kardináli hovorili o tom, aký má byť nový pápež a až potom išli voliť. A dohodli sa veľmi rýchlo. Je to nasledovania hodná myšlienka a proces. Náš terajší prezident končí v roku 2014. Poďme to aj my vyskúšať! Spusťme už teraz diskusiu o kvalitách nášho budúceho prezidenta.

Vidím hneď niekoľko paralel:

 1. Katolícka cirkev má veľa problémov a zažila v krátkej dobe veľa nepríjemných škandálov - Slovensko tiež.
 2. Všetko nasvedčovalo tomu, že v mocenských štruktúrach katolíckej cirkvi sa „zabetónovali" súperiace skupiny, ktoré poťahovali nitky a ovládli všetko - na Slovensku to tak vyzerá tiež.
 3. Katolícka cirkev v niektorých častiach sveta začala strácať dôveru, angažovanosť svojich veriacich aj svoj vplyv - s dôverou a angažovanosťou občanov Slovenska voči svojim politickým reprezentáciám a štátnym autoritám je to podobne.

Vidím však ešte niečo navyše:

 • Katolícka cirkev nemá problémy so svojim hospodárením - Slovensko ich má stále väčšie.
 • Katolícka cirkev nemá má problém s nedostatkom kňazov - Slovensko má problém s nedostatkom pracovných miest.

Vidím však aj fakty, ktoré sú antagonizmami namiesto paralel:

 1. Kardináli mali dosť rozumu a odvahy, aby pomenovali, že hlavným problémom cirkvi je morálna a hodnotová kríza - slovenské politické reprezentácie, zdá sa, buď nemajú odvahu alebo rozum, aby takto pomenovali náš hlavný problém.
 2. Kardináli sa mohli vďaka svojej viere spoľahnúť, že na nich zostúpi Duch svätý a dá im vnuknutie, aby našli z bludiska správnu cestu - slovenské politické reprezentácie sa na to spoľahnúť nemôžu, pretože buď vôbec neveria na Ducha svätého alebo sa správajú tak, akoby si mýlili šeptanie ducha mamonu, moci a osobného prospechu so šepotom Ducha svätého.
 3. Katolícka cirkev pochopila, že v čase morálnej a hodnotovej krízy treba, aby vedenie prevzali správni, dôveryhodní a oddaní ľudia - Slovensko je v kríze morálnej a hodnotovej, ale naše politické reprezentácie to nechápu a vidia dôvody našich problémov buď v celosvetovej finančnej kríze, alebo v tom, že vládnu iní; vedenie si ponechávajú stále tí istí a strany sa ďalej štiepia.

Aké je pozitívne východisko?

Zostáva nám - celej komunite občanov Slovenska, prevziať iniciatívu, čím svojou vôľou, deklarovaním našich očakávaní a asertívnym presadzovaním našich predstáv dokážeme ovplyvniť rozhodovacie procesy v spoločnosti.

Vymeniť celé obyvateľstvo je ďaleko bolestivejšie, než vymeniť špičky politických reprezentácií. Aj keď by si to možno niektorí politici mohli želať.

Takže, začnime definovať naše požiadavky, aký by mal byť ten, kto bude zastávať úrad nášho prezidenta a až potom sa poďme obzrieť, kto to najlepšie spĺňa.

Novinári nám potom môžu pomôcť donútiť politické reprezentácie, aby sa pri výbere kandidátov riadili našim požiadavkami a očakávaniami alebo sa k nim aspoň vyjadrovali. Ktorý kandidát ich najlepšie splní, ten potom najskôr získa väčšinu našich hlasov vo voľbách.

Voľba prezidenta je jasná voľba osobnosti.

Moje predstavy a očakávania sú tieto:

Dôležité nie je:

 • pohlavie
 • vek
 • rasa
 • národnosť
 • náboženské vyznanie
 • politická príslušnosť
 • región pôvodu

Má to byť osobnosť, ktorá je:

 1. morálnou autoritou, jasne a čitateľne vyprofilovaná, jej doterajšie pôsobenie potvrdzuje jej dôveryhodnosť, nezaplietla sa do žiadnych privatizačných ani korupčných afér a má pevné, morálne stabilné rodinné zázemie;
 2. nepodieľala sa nikdy na potláčaní alebo prenasledovaní inak zmýšľajúcich ani nebola členom takýchto politických organizácií;
 3. empatická, jasne a zrozumiteľne komunikujúca a sociálne skúsená;
 4. nevydierateľná, pevných zásad, nezávislá a schopná nadstraníckeho postoja;
 5. so širokým rozhľadom a s bohatými skúsenosťami z reálneho hospodárskeho života, najlepšie z rôznych oblastí, a z aktívneho kontaktu so zahraničím;
 6. mentálne a fyzicky zdatná a ochotná v plnom tempe pracovať ďalších 10 rokov;
 7. organizačne zdatná a schopná okolo seba vytvoriť kvalitný tím a s jasnou víziou, ako z pozície prezidenta pozdvihnúť Slovensko z morálneho a hodnotového úpadku.

Napíšte aj vy svoje požiadavky a očakávania! Do výberu a predstavenia kandidátov je dosť času. Nech sa politické reprezentácie pripravia. My - občania Slovenska s volebným právom, budeme v roku 2014 výberovou komisiou.

Dvojo priamych volieb prezidenta Slovenska v našej histórii bolo doteraz voľbou menšieho zla, ostatné voľby boli politickou licitáciou resp. kalkuláciou bez ohľadu na kvality kandidáta. Vidíme, ako to dopadlo. Boli to stratené príležitosti. Nech sú budúce voľby iné!

Už sa na to teším ;)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?