Primitívna paradigma - 1 - paradigma primitivizmu

Autor: Ladislav Piršel | 29.11.2013 o 15:25 | Karma článku: 15,06 | Prečítané:  537x

Paradigma = všeobecné princípy, zásady a vzory, pomocou ktorých posudzujeme realitu sveta a prostredníctvom ktorých si formujeme náš hodnotový rebríček. O akých princípoch, zásadách a vzoroch a o akom hodnotovom rebríčku svedčí výrok: "Sme strana úspešných! Keď nie sme úspešní, nenesieme za to žiadnu zodpovednosť. Môžu za to tí, ktorí nás nepodporili!"

Je to rovnaká "perla ducha" ako výrok "...za to, že sa v Nemecku dostal k moci Hitler, môže E. Thälmann spolu s Kominternou, pretože neistotou a rozvratom, ktoré vyvolali ich politické aktivity, vyprovokovali v ľuďoch túžbu po silnej ruke, ktorá nastolí poriadok..."?

Dve úplne odlišné volebné noci. Vyjadrenia niektorých silných (?) politikov, ktoré boli vyrieknuté smrteľne vážne. A patrili by skôr do politického kabaretu. Poučné aj keď už menej stráviteľné!

Výsledky zodpovedajúce stavu krajiny, kde sa volilo, a spoločnosti, ktorá volila aj nevolila. Zrkadlo hodnotám(?), vzorom(?), zásadám(?) a pricípom(?), ktoré tejto krajine vtláčajú politické garnitúry, uchádzajúce sa o (a praktizujúce) moc už takmer štvrť storočie.

Po prvom kole vychvastať sa zdrvujúcim úspechom, pourážať politického súpera, že jeho kandidáta by porazilo aj vrece zemiakov, bohorovne vyhlasovať, že ten náš najsprávnejší kandidát hravo porazí zostávajúceho politického súpera s odstupom niekoľkých konských dĺžok. Všetko vyrieknuté v blahom rozmare, že pourážaný politický súper bude mentálne a politicky retardovaný a v (naivnom ? neskromnom) očakávaní, že sa bude natískať podporovať kandidáta strany, ktorá ho dourážala. Akosi automaticky. Že pauperizovaný (zbedačený) volič sa prikloní k proletárskej strane. Akosi automaticky.

Neurobiť ani krok smerom k porazenému politickému súperovi s prosbou, aby v záujme "najmenšieho spoločného menovateľa" podporil nášho kandidáta. Načo? Sme predsa zvyknutí, že politický súper sa porazí sám. My radšej všetko sami, veľkou lyžicou. Veď my sme s(t)rana úspešných, ktorá si to radšej pos...rie sama! Koľká už v poradí?

Náš (jasnozrivý?) kandidát nepôjde do konfrontácie, aby nedal priestor na prezentáciu politickému súperovi. Veď voliči ho tak milujú!(?) Načo by sme niesli "na klát" naše princípy(?), zásady(?), vzory(?) a rebríček hodnôt(?).

Je potom prekvapujúce, že po druhej volebnej noci zostanú z jasných, očakávaných víťazov už len kone - tentoraz v prenesom slova zmysle?

Nie, žiadne prekvapenie! Len jednoduchý princíp kauzality. Ignorácia plodí ignoráciu! Svojvôľa plodí vzdor!

Čuduj sa svete, paradigma však zostáva - "...sme strana úspešných a keď prehráme, tak sú zodpovední tí, ktorí nás nepodporili..." Pravicové strany, médiá, nezrelí voliči ... bla, bla, blabotiny... Potupná prehra "...je našim víťazstvom..." - Newspeak? Perly ducha? Málo statočnosti a odvahy priznať si chybu a porážku? Volebná matematika naruby?

Súdruhovia, budíček, zobuďte sa z opice posledných prezidentských a parlamentných volieb! Veď Vašich kľúčových kandidátov (Zdenka, Vlada a Moniku) neprišli v druhom kole podporiť ani všetci tí, ktorí ich volili v prvom kole! Preto tie odreté uši Zdenka a tá potupná porážka Vlada a Moniky. Obzvlášť potupná u Vlada (dostal o 7800 hlasov menej v II. kole než v I.kole). Ani sa nemôže vyhovoriť na nižšiu volebnú účasť v II. kole, ako môžu ostatní. Mladí demokrati, naučte sa počítať! Porážku hľadajte vo vlastných radoch!

Pýcha predchádza pád.

Bravooó Slovensko! Vieš ukázať vztýčený prst! Teraz je len otázka, ktorý to je. Ukazovák, či prostredník? Ja dúfam a verím, že to nakoniec bude ukazovák. Len či máš takých politikov, ktorí su to schopní vidieť a pochopiť?!

Držím nám spoločne palce. Hľadajme a nájdime takých, ktorí sa nepozerajú na svet cez svoju primitívnu paradigmu/paradigmu primitivizmu.

Už sa to podarilo. Podobné paradigmy odkráčali do archívu našej najmladšej histórie.

Len nech nás k voľbám príde stále viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?