Kto je úžerník a kto hlupák

Autor: Ladislav Piršel | 23.3.2014 o 14:00 | Karma článku: 23,35 | Prečítané:  3936x

Veľmi dávno povedal Jan Werich, že "... najhoršia je zrážka s blbcom...". Dianie v predvolebnom boji pred druhým kolom prezidentských volieb to len potvrdzuje. Ako štartovací výstrel z úst Roberta Fica vyleteli dva "nosné" argumenty proti Andrejovi Kiskovi. Je vraj scientológ a úžerník. Ten druhý argument bol podložený aj číselnými údajmi, ktoré mali byť dôkazom úžery. Skúsenosti, ako s číslami žonglujú ľudia z košiara Roberta Fica, mi nahovárali byť opatrný. Terajší minister financií už bol pristihnutý v priamom prenose pri demagogickom preukazovaní "šikovnosti" vlády SMERu, že si dokáže popliesť cenu za kubický meter s cenou za kilowathodinu. Len aby dokázal "sociálne cítenie" SMERu. Medzi teplom obsiahnutým v kubickom metri plynu a kilowathodinou je približne desaťnásobný rozdiel. Maturitu z fyziky by síce nespravil, ale na preukázanie oddanosti SMERu to stačí. Výsledok podrobnejšieho pohľadu na premiérovú nosnú tému "úžera" aj teraz stálo za to.

Ľudia sú oprávnene citliví, keď im poviete, že niekto na nich zarába ako úžerník. Jednoduchý človek pri informácii, že si niekto požičal napr. 1000 EUR a musel vrátiť 1700 EUR, hneď povie: to je ale úžera! Hlavne, keď mu niekto všetečný toto slovo podsunie. Je dokonca ochotný ísť na barikády. Ak vám zamlčia, na akú dlhú dobu si ten niekto peniaze požičal, tak sú to potom manipulátori, demagógovia, ktorí úmyselne zavádzajú alebo jednoducho hlupáci. Ani jeden prívlastok nie je lichotivý. Prečo?

Asi ťažko sa dá obviňovať Štátny fond rozvoja bývania z úžery. Napriek tomu, keď si od nich požičiate za úrok 3,5% napr. 10 000 EUR na 30 rokov, tak potom na splátkach zaplatíte viac než 16 000 EUR. Ako sa vyvíja podiel splácania úrokov a istiny (sumy, ktorú si požiačiate), si pozrite na obrázku.

Obr1.pdf

V prvom roku splácania takmer dve tretiny splátok idú na zaplatenie úroku a len o málo viac než jedna tretina ide na zníženie dlhu. Je to úžera? Asi nie.

Čiže samotná informácia, koľko si kto požičal a koľko musel na splátkach zaplatiť, jednoducho nestačí. Ibaže niekto sleduje demagogické a kompromitačné ciele.

Čo to ale je úžera? V roku 2007 dalo Ministerstvo spravodlivosti usmernenie (informácia sa dá overiť tu), že úžera začína pri úroku nad 30% za rok (resp. ročnej mere nákladov). V tom čase bol ministrom spravodlivosti kto? Tajnička je tu. Človek, ktorému Robert Fico a Ivan Gašparovič umožnili stať sa Ministrom spravodlivosti a neskôr Predsedom najvyššieho súdu a Súdnej rady. Usmernenie o hranici úžery vydalo Ministerstvo spravodlivosti SR za vlády SMERu.

Dôležitá informácia tiež je, že v tom čase bola základná úroková sadzba NBS 4,25%. Vývoj základnej úrokovej sadzby NBS sa dá pozrieť tu. V rokoch 1996 až 2007 kolísala od 8,8% po 3%.

Nebude od veci, keď poviem, že hranica úžery závisí od úrokových sadzieb na finančnom trhu, a teda aj od základnej úrokovej sadzby NBS. Ako by vyzerali hranice úžery primeraným použitím usmernenia Ministerstva spravodlivosti SR z r. 2007 v čase, keď bol Andrej Kiska aktívny vo firme, ktorá ponúkala splátkový predaj QUATRO, sa dá vidieť na ďalšom obrázku.

Obr2.pdf

Ak som dobre informovaný (Pozn.: nikdy som QUATRO nevyužil), tak sa v QUATRE dalo požičať na 5 rokov resp. 60 mesiacov. Koľko by ste zaplatili na splátkach za pôžičku 1 000 EUR pri rôznych úrokových sadzbách, je vidieť na ďalšom obrázku (úrokové sadzby od 20% vyššie sú uvedené kvôli hraniciam úžery v rôznych rokoch).

Obr3.pdf

Spočítané a podčiarknuté, ak si niekto v rokoch 1996 až 2001 požičal 1000 EUR na 5 rokov a splatil len o niečo menej, než 3263 EUR, tak to mohlo byť sakramentsky drahé, ale podľa Ministerstva spravodlivosti SR to nebola úžera. Ak si za takých istých podmienok niekto požičal v roku 2005 a splatil len o niečo menej než dvojnásobok požičanej sumy, tak platí to isté. Ja by som si za tých podmienok nepožičal, ale keď niekto usúdil, že potrebuje nakúpiť spotrebný tovar za takýchto podmienok, tak prosím.

Úžera je trestný čin. Ohováranie tiež. V prípade vedomého klamania v predvolebnom boji by to mohlo byť tiež marenie volieb.

Premiér vlády SR by mal vedieť, ako sa počítajú úroky a celkové splátky na vyrovnanie pôžičky, inak bude Priemerom. Ak pojmom úžera zištne žongluje v predvolebnom boji, tak ním v mojich očiach je. Pretože, žiaľ, asi takto úrokovým sadzbám rozumie premerný obyvateľ Slovenska.

Veľký kombinátor Ostap Bender by mohol blednúť závisťou. Premiér/Priemer šikovne používa taktiku podprahového manipulovania vedomím voličov. Aj keď tvrdí, že chce spájať, tak sa pokúša vyvolávať nenávisť a tým rozdeľuje, polarizuje.

Na záver už len pre rozvičenie šedých mozgových buniek, čo je výhodnejšie - nižšia, alebo vyššia splátka pôžičky. Stačí sa pozrieť na graf v obrázku.

Obr4.pdf

Stačí splácať pri tej istej úrokovej sadzbe dvakrát alebo trikrát tak dlho a zaplatené úroky sa navýšia niekoľkonásobne. Keď si ušetríte na splátke v príklade ani nie 43%, tak sa predĺži doba splácania na trojnásobok a výška zaplatených úrokov na viac než triapolnásobok.

Odkaz nášmu premiérovi/priemerovi: nerobte z nás blbcov, tieto kvality hľadajte v inom tíme. Radšej sa postarajte o to, aby boli ľudia finančne gramotní a aby existovali jasné pravidlá, čo je a čo nie je úžera. Čo sa smie a čo nesmie. A nech to platí skutočne rovnako pre všetkých.

S Vami pán premiér/priemer je zrážka skutočne zlá.

Napriek tomu prijmite moje ubezpečenie, že vyhoviem Vašej výzve. Budem určite voliť s rozvahou, nie však podľa toho, kto má najväčšie štátnické skúsenosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?